1 10:51:00 135 BENNETT Sam IRL BORA-ARGON 18
2 10:53:00 162 BAK Lars Ytting DEN LOTTO SOUDAL
3 10:55:00 77 HOWARD Leigh AUS IAM CYCLING
4 10:57:00 132 ARCHBOLD Shane NZL BORA-ARGON 18
5 10:59:00 105 EISEL Bernhard AUT TEAM DIMENSION DATA
6 11:01:00 216 MCLAY Daniel GBR FORTUNEO – VITAL CONCEPT
7 11:03:00 47 GOUGEARD Alexis FRA AG2R LA MONDIALE
8 11:05:00 169 SIEBERG Marcel GER LOTTO SOUDAL
9 11:07:00 154 CIMOLAI Davide ITA LAMPRE – MERIDA
10 11:09:00 212 BREEN Vegard NOR FORTUNEO – VITAL CONCEPT
11 11:11:00 8 STANNARD Ian GBR TEAM SKY
12 11:13:00 181 KITTEL Marcel GER ETIXX-QUICK STEP
13 11:15:00 143 HALLER Marco AUT TEAM KATUSHA
14 11:17:00 142 GUARNIERI Jacopo ITA TEAM KATUSHA
15 11:19:00 7 ROWE Luke GBR TEAM SKY
16 11:21:00 58 WAGNER Robert GER TEAM LOTTO NL – JUMBO
17 11:23:00 85 KOREN Kristijan SLO CANNONDALE DRAPAC TEAM
18 11:25:00 176 PETIT Adrien FRA DIRECT ENERGIE
19 11:27:00 33 BODNAR Maciej POL TINKOFF
20 11:29:00 34 GATTO Oscar ITA TINKOFF
21 11:31:00 196 LAPORTE Christophe FRA COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
22 11:33:00 174 GENE Yohann FRA DIRECT ENERGIE
23 11:35:00 53 GROENEWEGEN Dylan NED TEAM LOTTO NL – JUMBO
24 11:37:00 119 TIMMER Albert NED TEAM GIANT-ALPECIN
25 11:39:00 167 HENDERSON Gregory NZL LOTTO SOUDAL
26 11:41:00 138 SCHILLINGER Andreas GER BORA-ARGON 18
27 11:43:00 187 SABATINI Fabio ITA ETIXX-QUICK STEP
28 11:45:00 153 BONO Matteo ITA LAMPRE – MERIDA
29 11:47:00 144 KRISTOFF Alexander NOR TEAM KATUSHA
30 11:49:00 189 VERMOTE Julien BEL ETIXX-QUICK STEP
31 11:51:00 113 DEGENKOLB John GER TEAM GIANT-ALPECIN
32 11:53:00 134 BENEDETTI Cesare ITA BORA-ARGON 18
33 11:55:00 186 RICHEZE Ariel Maximiliano ARG ETIXX-QUICK STEP
34 11:57:00 38 TOSATTO Matteo ITA TINKOFF
35 11:59:00 215 FONSECA Armindo FRA FORTUNEO – VITAL CONCEPT
36 12:01:00 117 SINKELDAM Ramon NED TEAM GIANT-ALPECIN
37 12:03:00 199 SOUPE Geoffrey FRA COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
38 12:05:00 75 ENGER Sondre Holst NOR IAM CYCLING
39 12:07:00 104 CUMMINGS Stephen GBR TEAM DIMENSION DATA
40 12:09:00 183 KEISSE Iljo BEL ETIXX-QUICK STEP
41 12:11:00 193 COUSIN Jérome FRA COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
42 12:13:00 59 WYNANTS Maarten BEL TEAM LOTTO NL – JUMBO
43 12:15:00 92 BOOKWALTER Brent USA BMC RACING TEAM
44 12:17:00 197 LEMOINE Cyril FRA COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
45 12:19:00 102 BERHANE Natnael ERI TEAM DIMENSION DATA
46 12:21:00 44 DUMOULIN Samuel FRA AG2R LA MONDIALE
47 12:23:00 148 VICIOSO Angel ESP TEAM KATUSHA
48 12:25:00 206 JUUL JENSEN Christopher DEN ORICA-BIKEEXCHANGE
49 12:27:00 87 NAVARDAUSKAS Ramunas LTU CANNONDALE DRAPAC TEAM
50 12:29:00 204 HAYMAN Mathew AUS ORICA-BIKEEXCHANGE
51 12:31:00 202 ALBASINI Michael SUI ORICA-BIKEEXCHANGE
52 12:33:00 122 BONNET William FRA FDJ
53 12:35:00 161 GREIPEL André GER LOTTO SOUDAL
54 12:37:00 84 HOWES Alex USA CANNONDALE DRAPAC TEAM
55 12:39:00 14 ERVITI Imanol ESP MOVISTAR TEAM
56 12:41:00 194 EDET Nicolas FRA COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
57 12:43:00 188 VAKOC Petr CZE ETIXX-QUICK STEP
58 12:45:00 168 ROELANDTS Jurgen BEL LOTTO SOUDAL
59 12:47:00 207 MATTHEWS Michael AUS ORICA-BIKEEXCHANGE
60 12:49:00 56 ROOSEN Timo NED TEAM LOTTO NL – JUMBO
61 12:51:00 171 COQUARD Bryan FRA DIRECT ENERGIE
62 12:53:00 64 RAST Gregory SUI TREK – SEGAFREDO
63 12:55:00 112 CURVERS Roy NED TEAM GIANT-ALPECIN
64 12:57:00 3 KIRYIENKA Vasil BLR TEAM SKY
65 12:59:00 152 ARASHIRO Yukiya JPN LAMPRE – MERIDA
66 13:01:00 62 CANCELLARA Fabian SUI TREK – SEGAFREDO
67 13:03:00 83 CRADDOCK Lawson USA CANNONDALE DRAPAC TEAM
68 13:05:00 139 VOSS Paul GER BORA-ARGON 18
69 13:07:00 173 DUCHESNE Antoine CAN DIRECT ENERGIE
70 13:09:00 63 IRIZAR Markel ESP TREK – SEGAFREDO
71 13:11:00 106 JANSE VAN RENSBURG Reinardt RSA TEAM DIMENSION DATA
72 13:13:00 76 HOLLENSTEIN Reto SUI IAM CYCLING
73 13:15:00 217 PERICHON Pierre-Luc FRA FORTUNEO – VITAL CONCEPT
74 13:17:00 57 VANMARCKE Sep BEL TEAM LOTTO NL – JUMBO
75 13:19:00 203 DURBRIDGE Luke AUS ORICA-BIKEEXCHANGE
76 13:21:00 67 STUYVEN Jasper BEL TREK – SEGAFREDO
77 13:23:00 158 PIBERNIK Luka SLO LAMPRE – MERIDA
78 13:25:00 89 VAN BAARLE Dylan NED CANNONDALE DRAPAC TEAM
79 13:27:00 103 BOASSON HAGEN Edvald NOR TEAM DIMENSION DATA
80 13:29:00 55 MARTENS Paul GER TEAM LOTTO NL – JUMBO
81 13:31:00 54 LINDEMAN Bertjan NED TEAM LOTTO NL – JUMBO
82 13:33:00 219 VACHON Florian FRA FORTUNEO – VITAL CONCEPT
83 13:35:00 93 BURGHARDT Marcus GER BMC RACING TEAM
84 13:37:00 166 HANSEN Adam AUS LOTTO SOUDAL
85 13:39:00 185 MARTIN Tony GER ETIXX-QUICK STEP
86 13:41:00 39 VALGREN Michael DEN TINKOFF
87 13:43:00 156 GRMAY Tsgabu Gebremaryam ETH LAMPRE – MERIDA
88 13:45:00 213 DELAPLACE Anthony FRA FORTUNEO – VITAL CONCEPT
89 13:47:00 109 TEKLEHAIMANOT Daniel ERI TEAM DIMENSION DATA
90 13:49:00 32 SAGAN Peter SVK TINKOFF
91 13:51:00 133 BARTA Jan CZE BORA-ARGON 18
92 13:53:00 97 SCHÄR Michael SUI BMC RACING TEAM
93 13:55:00 46 GAUTIER Cyril FRA AG2R LA MONDIALE
94 13:57:00 195 JEANNESSON Arnold FRA COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
95 13:59:00 165 GALLOPIN Tony FRA LOTTO SOUDAL
96 14:01:00 78 NAESEN Oliver BEL IAM CYCLING
97 14:03:00 19 OLIVEIRA Nelson POR MOVISTAR TEAM
98 14:05:00 177 SICARD Romain FRA DIRECT ENERGIE
99 14:07:00 128 ROY Jérémy FRA FDJ
100 14:09:00 73 COPPEL Jérôme FRA IAM CYCLING
101 14:11:00 129 VICHOT Arthur FRA FDJ
102 14:13:00 74 ELMIGER Martin SUI IAM CYCLING
103 14:15:00 88 SLAGTER Tom Jelte NED CANNONDALE DRAPAC TEAM
104 14:17:00 13 ANACONA GOMEZ Winner COL MOVISTAR TEAM
105 14:19:00 26 LUTSENKO Alexey KAZ ASTANA PRO TEAM
106 14:21:00 17 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon ESP MOVISTAR TEAM
107 14:23:00 115 GESCHKE Simon GER TEAM GIANT-ALPECIN
108 14:25:00 218 SORENSEN Chris Anker DEN FORTUNEO – VITAL CONCEPT
109 14:27:00 24 GRIVKO Andriy UKR ASTANA PRO TEAM
110 14:29:00 151 FARIA DA COSTA Rui POR LAMPRE – MERIDA
111 14:31:00 145 LOSADA Alberto ESP TEAM KATUSHA
112 14:33:00 29 TIRALONGO Paolo ITA ASTANA PRO TEAM
113 14:35:00 45 GASTAUER Ben LUX AG2R LA MONDIALE
114 14:37:00 175 JEANDESBOZ Fabrice FRA DIRECT ENERGIE
115 14:39:00 208 PLAZA MOLINA Ruben ESP ORICA-BIKEEXCHANGE
116 14:41:00 179 VOECKLER Thomas FRA DIRECT ENERGIE
117 14:43:00 43 CHEREL Mikael FRA AG2R LA MONDIALE
118 14:45:00 127 ROUX Anthony FRA FDJ
119 14:47:00 159 POLANC Jan SLO LAMPRE – MERIDA
120 14:49:00 137 KONRAD Patrick AUT BORA-ARGON 18
121 14:51:00 118 TEN DAM Laurens NED TEAM GIANT-ALPECIN
122 14:53:00 214 FEILLU Brice FRA FORTUNEO – VITAL CONCEPT
123 14:55:00 35 KISERLOVSKI Robert CRO TINKOFF
124 14:57:00 198 MATE MARDONES Luis Angel ESP COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
125 14:59:00 116 PREIDLER Georg AUT TEAM GIANT-ALPECIN
126 15:01:00 23 FUGLSANG Jakob DEN ASTANA PRO TEAM
127 15:03:00 211 SEPULVEDA Eduardo ARG FORTUNEO – VITAL CONCEPT
128 15:05:00 52 BENNETT George NZL TEAM LOTTO NL – JUMBO
129 15:07:00 155 DURASEK Kristijan CRO LAMPRE – MERIDA
130 15:09:00 96 MOINARD Amaël FRA BMC RACING TEAM
131 15:11:00 182 ALAPHILIPPE Julian FRA ETIXX-QUICK STEP
132 15:13:00 163 DE GENDT Thomas BEL LOTTO SOUDAL
133 15:15:00 172 CHAVANEL Sylvain FRA DIRECT ENERGIE
134 15:17:00 28 SANCHEZ Luis-Leon ESP ASTANA PRO TEAM
135 15:19:00 42 BAKELANTS Jan BEL AG2R LA MONDIALE
136 15:21:00 114 DUMOULIN Tom NED TEAM GIANT-ALPECIN
137 15:23:00 66 STETINA Peter USA TREK – SEGAFREDO
138 15:25:00 205 IMPEY Daryl RSA ORICA-BIKEEXCHANGE
139 15:27:00 27 ROSA Diego ITA ASTANA PRO TEAM
140 15:29:00 98 VAN AVERMAET Greg BEL BMC RACING TEAM
141 15:31:00 136 HUZARSKI Bartosz POL BORA-ARGON 18
142 15:33:00 4 LANDA MEANA Mikel ESP TEAM SKY
143 15:35:00 22 NIBALI Vincenzo ITA ASTANA PRO TEAM
144 15:37:00 18 MORENO Daniel ESP MOVISTAR TEAM
145 15:39:00 51 KELDERMAN Wilco NED TEAM LOTTO NL – JUMBO
146 15:41:00 6 POELS Wouter NED TEAM SKY
147 15:43:00 191 NAVARRO Daniel ESP COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
148 15:45:00 65 SCHLECK Frank LUX TREK – SEGAFREDO
149 15:47:00 124 MORABITO Steve SUI FDJ
150 15:49:00 107 PAUWELS Serge BEL TEAM DIMENSION DATA
151 15:51:00 37 MAJKA Rafal POL TINKOFF
152 15:53:00 48 POZZOVIVO Domenico ITA AG2R LA MONDIALE
153 15:55:00 94 CARUSO Damiano ITA BMC RACING TEAM
154 15:57:00 149 ZAKARIN Ilnur RUS TEAM KATUSHA
155 15:59:00 25 KANGERT Tanel EST ASTANA PRO TEAM
156 16:01:00 69 ZUBELDIA Haimar ESP TREK – SEGAFREDO
157 16:03:00 79 PANTANO Jarlinson COL IAM CYCLING
158 16:05:00 131 BUCHMANN Emanuel GER BORA-ARGON 18
159 16:07:00 49 VUILLERMOZ Alexis FRA AG2R LA MONDIALE
160 16:09:00 111 BARGUIL Warren FRA TEAM GIANT-ALPECIN
161 16:11:00 72 CLEMENT Stef NED IAM CYCLING
162 16:13:00 5 NIEVE ITURRALDE Mikel ESP TEAM SKY
163 16:15:00 99 VAN GARDEREN Tejay USA BMC RACING TEAM
164 16:17:00 81 ROLLAND Pierre FRA CANNONDALE DRAPAC TEAM
165 16:19:00 9 THOMAS Geraint GBR TEAM SKY
166 16:21:00 2 HENAO MONTOYA Sergio COL TEAM SKY
167 16:23:00 126 REICHENBACH Sébastien SUI FDJ
168 16:26:00 141 RODRIGUEZ Joaquim ESP TEAM KATUSHA
169 16:29:00 36 KREUZIGER Roman CZE TINKOFF
170 16:32:00 157 MEINTJES Louis RSA LAMPRE – MERIDA
171 16:35:00 184 MARTIN Daniel IRL ETIXX-QUICK STEP
172 16:38:00 21 ARU Fabio ITA ASTANA PRO TEAM
173 16:41:00 12 VALVERDE Alejandro ESP MOVISTAR TEAM
174 16:44:00 91 PORTE Richie AUS BMC RACING TEAM
175 16:47:00 41 BARDET Romain FRA AG2R LA MONDIALE
176 16:50:00 11 QUINTANA Nairo Alexander COL MOVISTAR TEAM
177 16:53:00 209  YATES Adam GBR ORICA-BIKEEXCHANGE
178 16:56:00 61 MOLLEMA Bauke NED TREK – SEGAFREDO
179 16:59:00 1 FROOME Christopher GBR TEAM SKY