1 10:05:00 135 BENNETT Sam IRL BORA-ARGON 18
2 10:07:00 162 BAK Lars Ytting DEN LOTTO SOUDAL
3 10:09:00 77 HOWARD Leigh AUS IAM CYCLING
4 10:11:00 105 EISEL Bernhard AUT TEAM DIMENSION DATA
5 10:13:00 132 ARCHBOLD Shane NZL BORA-ARGON 18
6 10:15:00 47 * GOUGEARD Alexis FRA AG2R LA MONDIALE
7 10:17:00 119 TIMMER Albert NED TEAM GIANT-ALPECIN
8 10:19:00 169 SIEBERG Marcel GER LOTTO SOUDAL
9 10:21:00 154 CIMOLAI Davide ITA LAMPRE – MERIDA
10 10:23:00 143 * HALLER Marco AUT TEAM KATUSHA
11 10:25:00 8 STANNARD Ian GBR TEAM SKY
12 10:27:00 212 BREEN Vegard NOR FORTUNEO – VITAL CONCEPT
13 10:29:00 58 WAGNER Robert GER TEAM LOTTO NL – JUMBO
14 10:31:00 216 * MCLAY Daniel GBR FORTUNEO – VITAL CONCEPT
15 10:33:00 176 PETIT Adrien FRA DIRECT ENERGIE
16 10:35:00 7 ROWE Luke GBR TEAM SKY
17 10:37:00 138 SCHILLINGER Andreas GER BORA-ARGON 18
18 10:39:00 33 BODNAR Maciej POL TINKOFF
19 10:41:00 142 GUARNIERI Jacopo ITA TEAM KATUSHA
20 10:43:00 192 BOZIC Borut SLO COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
21 10:45:00 92 BOOKWALTER Brent USA BMC RACING TEAM
22 10:47:00 34 GATTO Oscar ITA TINKOFF
23 10:49:00 85 KOREN Kristijan SLO CANNONDALE DRAPAC TEAM
24 10:51:00 53 * GROENEWEGEN Dylan NED TEAM LOTTO NL – JUMBO
25 10:53:00 101 CAVENDISH Mark GBR TEAM DIMENSION DATA
26 10:55:00 117 SINKELDAM Ramon NED TEAM GIANT-ALPECIN
27 10:57:00 174 GENE Yohann FRA DIRECT ENERGIE
28 10:59:00 14 ERVITI Imanol ESP MOVISTAR TEAM
29 11:01:00 187 SABATINI Fabio ITA ETIXX-QUICK STEP
30 11:03:00 134 BENEDETTI Cesare ITA BORA-ARGON 18
31 11:05:00 144 KRISTOFF Alexander NOR TEAM KATUSHA
32 11:07:00 189 VERMOTE Julien BEL ETIXX-QUICK STEP
33 11:09:00 38 TOSATTO Matteo ITA TINKOFF
34 11:11:00 164 DEBUSSCHERE Jens BEL LOTTO SOUDAL
35 11:13:00 153 BONO Matteo ITA LAMPRE – MERIDA
36 11:15:00 181 KITTEL Marcel GER ETIXX-QUICK STEP
37 11:17:00 59 WYNANTS Maarten BEL TEAM LOTTO NL – JUMBO
38 11:19:00 113 DEGENKOLB John GER TEAM GIANT-ALPECIN
39 11:21:00 167 HENDERSON Gregory NZL LOTTO SOUDAL
40 11:23:00 95 DENNIS Rohan AUS BMC RACING TEAM
41 11:25:00 186 RICHEZE Ariel Maximiliano ARG ETIXX-QUICK STEP
42 11:27:00 56 * ROOSEN Timo NED TEAM LOTTO NL – JUMBO
43 11:29:00 193 COUSIN Jérome FRA COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
44 11:31:00 196 * LAPORTE Christophe FRA COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
45 11:33:00 206 JUUL JENSEN Christopher DEN ORICA-BIKEEXCHANGE
46 11:35:00 122 BONNET William FRA FDJ
47 11:37:00 199 SOUPE Geoffrey FRA COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
48 11:39:00 202 ALBASINI Michael SUI ORICA-BIKEEXCHANGE
49 11:41:00 215 FONSECA Armindo FRA FORTUNEO – VITAL CONCEPT
50 11:43:00 75 * ENGER Sondre Holst NOR IAM CYCLING
51 11:45:00 152 ARASHIRO Yukiya JPN LAMPRE – MERIDA
52 11:47:00 68 * THEUNS Edward BEL TREK – SEGAFREDO
53 11:49:00 3 KIRYIENKA Vasil BLR TEAM SKY
54 11:51:00 148 VICIOSO Angel ESP TEAM KATUSHA
55 11:53:00 104 CUMMINGS Stephen GBR TEAM DIMENSION DATA
56 11:55:00 197 LEMOINE Cyril FRA COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
57 11:57:00 76 HOLLENSTEIN Reto SUI IAM CYCLING
58 11:59:00 168 ROELANDTS Jurgen BEL LOTTO SOUDAL
59 12:01:00 44 DUMOULIN Samuel FRA AG2R LA MONDIALE
60 12:03:00 87 NAVARDAUSKAS Ramunas LTU CANNONDALE DRAPAC TEAM
61 12:05:00 204 HAYMAN Mathew AUS ORICA-BIKEEXCHANGE
62 12:07:00 112 CURVERS Roy NED TEAM GIANT-ALPECIN
63 12:09:00 62 CANCELLARA Fabian SUI TREK – SEGAFREDO
64 12:11:00 188 * VAKOC Petr CZE ETIXX-QUICK STEP
65 12:13:00 64 RAST Gregory SUI TREK – SEGAFREDO
66 12:15:00 207 MATTHEWS Michael AUS ORICA-BIKEEXCHANGE
67 12:17:00 82 BRESCHEL Matti DEN CANNONDALE DRAPAC TEAM
68 12:19:00 19 OLIVEIRA Nelson POR MOVISTAR TEAM
69 12:21:00 63 IRIZAR Markel ESP TREK – SEGAFREDO
70 12:23:00 161 GREIPEL André GER LOTTO SOUDAL
71 12:25:00 183 KEISSE Iljo BEL ETIXX-QUICK STEP
72 12:27:00 84 HOWES Alex USA CANNONDALE DRAPAC TEAM
73 12:29:00 89 * VAN BAARLE Dylan NED CANNONDALE DRAPAC TEAM
74 12:31:00 67 * STUYVEN Jasper BEL TREK – SEGAFREDO
75 12:33:00 106 JANSE VAN RENSBURG Reinardt RSA TEAM DIMENSION DATA
76 12:35:00 55 MARTENS Paul GER TEAM LOTTO NL – JUMBO
77 12:37:00 102 * BERHANE Natnael ERI TEAM DIMENSION DATA
78 12:39:00 173 * DUCHESNE Antoine CAN DIRECT ENERGIE
79 12:41:00 103 BOASSON HAGEN Edvald NOR TEAM DIMENSION DATA
80 12:43:00 194 EDET Nicolas FRA COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
81 12:45:00 171 * COQUARD Bryan FRA DIRECT ENERGIE
82 12:47:00 217 PERICHON Pierre-Luc FRA FORTUNEO – VITAL CONCEPT
83 12:49:00 133 BARTA Jan CZE BORA-ARGON 18
84 12:51:00 179 VOECKLER Thomas FRA DIRECT ENERGIE
85 12:53:00 139 VOSS Paul GER BORA-ARGON 18
86 12:55:00 201 GERRANS Simon AUS ORICA-BIKEEXCHANGE
87 12:57:00 158 * PIBERNIK Luka SLO LAMPRE – MERIDA
88 12:59:00 57 VANMARCKE Sep BEL TEAM LOTTO NL – JUMBO
89 13:01:00 166 HANSEN Adam AUS LOTTO SOUDAL
90 13:03:00 219 VACHON Florian FRA FORTUNEO – VITAL CONCEPT
91 13:05:00 54 LINDEMAN Bertjan NED TEAM LOTTO NL – JUMBO
92 13:07:00 97 SCHÄR Michael SUI BMC RACING TEAM
93 13:09:00 73 COPPEL Jérôme FRA IAM CYCLING
94 13:11:00 203 * DURBRIDGE Luke AUS ORICA-BIKEEXCHANGE
95 13:13:00 26 * LUTSENKO Alexey KAZ ASTANA PRO TEAM
96 13:15:00 213 DELAPLACE Anthony FRA FORTUNEO – VITAL CONCEPT
97 13:17:00 93 BURGHARDT Marcus GER BMC RACING TEAM
98 13:19:00 155 DURASEK Kristijan CRO LAMPRE – MERIDA
99 13:21:00 129 VICHOT Arthur FRA FDJ
100 13:23:00 39 * VALGREN Michael DEN TINKOFF
101 13:25:00 83 * CRADDOCK Lawson USA CANNONDALE DRAPAC TEAM
102 13:27:00 214 FEILLU Brice FRA FORTUNEO – VITAL CONCEPT
103 13:29:00 109 TEKLEHAIMANOT Daniel ERI TEAM DIMENSION DATA
104 13:31:00 32 SAGAN Peter SVK TINKOFF
105 13:33:00 88 SLAGTER Tom Jelte NED CANNONDALE DRAPAC TEAM
106 13:35:00 78 NAESEN Oliver BEL IAM CYCLING
107 13:37:00 165 GALLOPIN Tony FRA LOTTO SOUDAL
108 13:39:00 159 * POLANC Jan SLO LAMPRE – MERIDA
109 13:41:00 17 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon ESP MOVISTAR TEAM
110 13:43:00 127 ROUX Anthony FRA FDJ
111 13:45:00 156 * GRMAY Tsgabu Gebremaryam ETH LAMPRE – MERIDA
112 13:47:00 46 GAUTIER Cyril FRA AG2R LA MONDIALE
113 13:49:00 15 HERRADA LOPEZ Jesus ESP MOVISTAR TEAM
114 13:51:00 177 SICARD Romain FRA DIRECT ENERGIE
115 13:53:00 16 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka ESP MOVISTAR TEAM
116 13:55:00 13 ANACONA GOMEZ Winner COL MOVISTAR
117 13:57:00 115 GESCHKE Simon GER TEAM GIANT-ALPECIN
118 13:59:00 128 ROY Jérémy FRA FDJ
119 14:01:00 74 ELMIGER Martin SUI IAM CYCLING
120 14:03:00 45 GASTAUER Ben LUX AG2R LA MONDIALE
121 14:05:00 145 LOSADA Alberto ESP TEAM KATUSHA
122 14:07:00 29 TIRALONGO Paolo ITA ASTANA PRO TEAM
123 14:09:00 185 MARTIN Tony GER ETIXX-QUICK STEP
124 14:11:00 195 JEANNESSON Arnold FRA COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
125 14:13:00 24 GRIVKO Andriy UKR ASTANA PRO TEAM
126 14:15:00 43 CHEREL Mikael FRA AG2R LA MONDIALE
127 14:17:00 208 PLAZA MOLINA Ruben ESP ORICA-BIKEEXCHANGE
128 14:19:00 23 FUGLSANG Jakob DEN ASTANA PRO TEAM
129 14:21:00 218 SORENSEN Chris Anker DEN FORTUNEO – VITAL CONCEPT
130 14:23:00 27 ROSA Diego ITA ASTANA PRO TEAM
131 14:25:00 175 JEANDESBOZ Fabrice FRA DIRECT ENERGIE
132 14:27:00 137 * KONRAD Patrick AUT BORA-ARGON 18
133 14:29:00 35 KISERLOVSKI Robert CRO TINKOFF
134 14:31:00 198 MATE MARDONES Luis Angel ESP COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
135 14:33:00 118 TEN DAM Laurens NED TEAM GIANT-ALPECIN
136 14:35:00 151 FARIA DA COSTA Rui POR LAMPRE – MERIDA
137 14:37:00 182 * ALAPHILIPPE Julian FRA ETIXX-QUICK STEP
138 14:39:00 66 STETINA Peter USA TREK – SEGAFREDO
139 14:41:00 116 PREIDLER Georg AUT TEAM GIANT-ALPECIN
140 14:43:00 28 SANCHEZ Luis-Leon ESP ASTANA PRO TEAM
141 14:45:00 96 MOINARD Amaël FRA BMC RACING TEAM
142 14:47:00 114 DUMOULIN Tom NED TEAM GIANT-ALPECIN
143 14:49:00 42 BAKELANTS Jan BEL AG2R LA MONDIALE
144 14:51:00 98 VAN AVERMAET Greg BEL BMC RACING TEAM
145 14:53:00 163 DE GENDT Thomas BEL LOTTO SOUDAL
146 14:55:00 136 HUZARSKI Bartosz POL BORA-ARGON 18
147 14:57:00 124 MORABITO Steve SUI FDJ
148 14:59:00 52 BENNETT George NZL TEAM LOTTO NL – JUMBO
149 15:01:00 172 CHAVANEL Sylvain FRA DIRECT ENERGIE
150 15:03:00 37 MAJKA Rafal POL TINKOFF
151 15:05:00 6 POELS Wouter NED TEAM SKY
152 15:07:00 22 NIBALI Vincenzo ITA ASTANA PRO TEAM
153 15:09:00 205 IMPEY Daryl RSA ORICA-BIKEEXCHANGE
154 15:11:00 149 ZAKARIN Ilnur RUS TEAM KATUSHA
155 15:13:00 48 POZZOVIVO Domenico ITA AG2R LA MONDIALE
156 15:15:00 18 MORENO Daniel ESP MOVISTAR TEAM
157 15:17:00 121 PINOT Thibaut FRA FDJ
158 15:19:00 107 PAUWELS Serge BEL TEAM DIMENSION DATA
159 15:21:00 79 PANTANO Jarlinson COL IAM CYCLING
160 15:23:00 4 LANDA MEANA Mikel ESP TEAM SKY
161 15:25:00 211 * SEPULVEDA Eduardo ARG FORTUNEO – VITAL CONCEPT
162 15:27:00 71 FRANK Mathias SUI IAM CYCLING
163 15:29:00 72 CLEMENT Stef NED IAM CYCLING
164 15:31:00 191 NAVARRO Daniel ESP COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
165 15:33:00 69 ZUBELDIA Haimar ESP TREK – SEGAFREDO
166 15:35:00 51 * KELDERMAN Wilco NED TEAM LOTTO NL – JUMBO
167 15:37:00 49 VUILLERMOZ Alexis FRA AG2R LA MONDIALE
168 15:39:00 25 KANGERT Tanel EST ASTANA PRO TEAM
169 15:41:00 65 SCHLECK Frank LUX TREK – SEGAFREDO
170 15:43:00 131 * BUCHMANN Emanuel GER BORA-ARGON 18
171 15:45:00 5 NIEVE ITURRALDE Mikel ESP TEAM SKY
172 15:47:00 94 CARUSO Damiano ITA BMC RACING TEAM
173 15:49:00 126 REICHENBACH Sébastien SUI FDJ
174 15:51:00 81 ROLLAND Pierre FRA CANNONDALE DRAPAC
175 15:54:00 9 THOMAS Geraint GBR TEAM SKY
176 15:57:00 111 * BARGUIL Warren FRA TEAM GIANT-ALPECIN
177 16:00:00 36 KREUZIGER Roman CZE TINKOFF
178 16:03:00 2 HENAO MONTOYA Sergio COL TEAM SKY
179 16:06:00 157 * MEINTJES Louis RSA LAMPRE – MERIDA
180 16:09:00 91 PORTE Richie AUS BMC RACING TEAM
181 16:12:00 141 RODRIGUEZ Joaquim ESP TEAM KATUSHA
182 16:15:00 184 MARTIN Daniel IRL ETIXX-QUICK STEP
183 16:18:00 21 ARU Fabio ITA ASTANA PRO TEAM
184 16:21:00 99 VAN GARDEREN Tejay USA BMC RACING TEAM
185 16:24:00 12 VALVERDE Alejandro ESP MOVISTAR TEAM
186 16:27:00 41 BARDET Romain FRA AG2R LA MONDIALE
187 16:30:00 61 MOLLEMA Bauke NED TREK – SEGAFREDO
188 16:33:00 11 QUINTANA Nairo Alexander COL MOVISTAR TEAM
189 16:36:00 209 * YATES Adam GBR ORICA-BIKEEXCHANGE
190 16:39:00 1 FROOME Christopher GBR TEAM SKY