1 155 JI Cheng CHN TGA 12.40’00”
2 92 BRANDLE Matthias AUT IAM 12.41’00”
3 135 STACCHIOTTI Riccardo G ITA NIP 12.42’00”
4 203 BOBRIDGE Jack AUS TFS 12.43’00”
5 134 BOLE Grega SLO NIP 12.44’00”
6 83 ERSHOV Artur RUS GAZ 12.45’00”
7 138 YAMAMOTO Genki G JPN NIP 12.46’00”
8 22 ANDREETTA Simone G ITA BAR 12.47’00”
9 159 TIMMER Albert NED TGA 12.48’00”
10 86 OVECHKIN Artem RUS GAZ 12.49’00”
11 24 BOEM Nicola ITA BAR 12.50’00”
12 57 THOMSON Jay Robert RSA DDD 12.51’00”
13 7 KADRI Blel FRA ALM 12.52’00”
14 78 SARREAU Marc G FRA FDJ 12.53’00”
15 153 DE BACKER Bert BEL TGA 12.54’00”
16 142 BEWLEY Sam NZL OGE 12.55’00”
17 178 TJALLINGII Maarten NED TLJ 12.56’00”
18 148 TUFT Svein CAN OGE 12.57’00”
19 212 AMEZQUETA Julen G ESP WIL 12.58’00”
20 74 FISCHER Murilo Antonio BRA FDJ 12.59’00”
21 137 GROSU Eduard Michael G ROU NIP 13.00’00”
22 82 RYBALKIN Aleksey G RUS GAZ 13.01’00”
23 94 KLUGE Roger GER IAM 13.02’00”
24 158 STAMSNIJDER Tom NED TGA 13.03’00”
25 139 ZILIOLI Gianfranco ITA NIP 13.04’00”
26 29 RUFFONI Nicola ITA BAR 13.05’00”
27 69 WISNIOWSKI Lukasz G POL EQS 13.06’00”
28 53 JIM Songezo RSA DDD 13.07’00”
29 204 CANCELLARA Fabian SUI TFS 13.08’00”
30 165 VOROBYEV Anton RUS KAT 13.09’00”
31 144 HEPBURN Michael G AUS OGE 13.10’00”
32 116 LIGTHART Pim NED LTS 13.11’00”
33 174 CASTELIJNS Twan NED TLJ 13.12’00”
34 119 VANENDERT Jelle BEL LTS 13.13’00”
35 103 KOSHEVOY Ilia G BLR LAM 13.14’00”
36 205 COLEDAN Marco ITA TFS 13.15’00”
37 128 SUTTERLIN Jasha G GER MOV 13.16’00”
38 73 DELAGE Mickael FRA FDJ 13.17’00”
39 99 LAENGEN Vegard Stake NOR IAM 13.18’00”
40 77 LE GAC Olivier G FRA FDJ 13.19’00”
41 89 SOLOMENNIKOV Andrey RUS GAZ 13.20’00”
42 176 ROGLIC Primoz SLO TLJ 13.21’00”
43 162 BELKOV Maxim RUS KAT 13.22’00”
44 23 SIMION Paolo G ITA BAR 13.23’00”
45 36 OSS Daniel ITA BMC 13.24’00”
46 13 CAPECCHI Eros ITA AST 13.25’00”
47 96 DENIFL Stefan AUT IAM 13.26’00”
48 65 SABATINI Fabio ITA EQS 13.27’00”
49 216 RODRIGUEZ Cristian G ESP WIL 13.28’00”
50 127 SUTHERLAND Rory AUS MOV 13.29’00”
51 175 KEIZER Martijn NED TLJ 13.30’00”
52 166 PORSEV Alexander RUS KAT 13.31’00”
53 5 GRETSCH Patrick GER ALM 13.32’00”
54 61 KITTEL Marcel GER EQS 13.33’00”
55 218 MARTINEZ Daniel G COL WIL 13.34’00”
56 124 HERRADA LOPEZ José ESP MOV 13.35’00”
57 143 EWAN Caleb G AUS OGE 13.36’00”
58 47 NAVARDAUSKAS Ramunas LTU CPT 13.37’00”
59 118 ROELANDTS Jurgen BEL LTS 13.38’00”
60 199 TOSATTO Matteo ITA TNK 13.39’00”
61 72 COURTEILLE Arnaud FRA FDJ 13.40’00”
62 88 SEROV Alexander RUS GAZ 13.41’00”
63 79 VAUGRENARD Benoit FRA FDJ 13.42’00”
64 112 BAK Lars Ytting DEN LTS 13.43’00”
65 85 FOLIFOROV Alexander G RUS GAZ 13.44’00”
66 102 FERRARI Roberto ITA LAM 13.45’00”
67 154 HAGA Chad USA TGA 13.46’00”
68 179 VAN EMDEN Jos NED TLJ 13.47’00”
69 31 SENNI Manuel G ITA BMC 13.48’00”
70 173 HOFLAND Moreno G NED TLJ 13.49’00”
71 38 ROSSKOPF Joseph USA BMC 13.50’00”
72 76 KONOVALOVAS Ignatas LTU FDJ 13.51’00”
73 37 QUINZIATO Manuel ITA BMC 13.52’00”
74 105 MOHORIC Matej G SLO LAM 13.53’00”
75 93 HOWARD Leigh AUS IAM 13.54’00”
76 214 BERTAZZO Liam G ITA WIL 13.55’00”
77 193 BRUTT Pavel RUS TNK 13.56’00”
78 58 VAN ZYL Johann G RSA DDD 13.57’00”
79 219 ZHUPA Eugert ALB WIL 13.58’00”
80 39 ZABEL Rick G GER BMC 13.59’00”
81 186 KNEES Christian GER SKY 14.00’00”
82 26 CICCONE Giulio G ITA BAR 14.01’00”
83 48 BETTIOL Alberto G ITA CPT 14.02’00”
84 164 KUZNETSOV Viacheslav RUS KAT 14.03’00”
85 87 SAVITSKIY Ivan G RUS GAZ 14.04’00”
86 33 DE MARCHI Alessandro ITA BMC 14.05’00”
87 109 PETILLI Simone G ITA LAM 14.06’00”
88 194 HERNANDEZ Jesus ESP TNK 14.07’00”
89 183 DEIGNAN Philip IRL SKY 14.08’00”
90 81 KOLOBNEV Alexandr RUS GAZ 14.09’00”
91 6 HOULE Hugo CAN ALM 14.10’00”
92 114 GREIPEL Andre’ GER LTS 14.11’00”
93 71 DEMARE Arnaud G FRA FDJ 14.12’00”
94 133 BISOLTI Alessandro ITA NIP 14.13’00”
95 28 MAESTRI Mirco G ITA BAR 14.14’00”
96 146 MEZGEC Luka SLO OGE 14.15’00”
97 3 DOMONT Axel FRA ALM 14.16’00”
98 202 ALAFACI Eugenio ITA TFS 14.17’00”
99 115 HANSEN Adam AUS LTS 14.18’00”
100 211 POZZATO Filippo ITA WIL 14.19’00”
101 132 BERLATO Giacomo G ITA NIP 14.20’00”
102 27 COLBRELLI Sonny ITA BAR 14.21’00”
103 111 WELLENS Tim G BEL LTS 14.22’00”
104 207 NIZZOLO Giacomo ITA TFS 14.23’00”
105 113 DE BIE Sean G BEL LTS 14.24’00”
106 16 KOZHATAYEV Bakhtiyar G KAZ AST 14.25’00”
107 91 HAUSSLER Heinrich AUS IAM 14.26’00”
108 149 TXURRUKA Amets ESP OGE 14.27’00”
109 206 DIDIER Laurent LUX TFS 14.28’00”
110 131 CUNEGO Damiano ITA NIP 14.29’00”
111 104 MODOLO Sacha ITA LAM 14.30’00”
112 59 VENTER Jacobus RSA DDD 14.31’00”
113 66 SERRY Pieter BEL EQS 14.32’00”
114 213 BELLETTI Manuel ITA WIL 14.33’00”
115 182 BOSWELL Ian G USA SKY 14.34’00”
116 209 ZOIDL Riccardo AUT TFS 14.35’00”
117 152 ARNDT Nikias G GER TGA 14.36’00”
118 2 BONNAFOND Guillaume FRA ALM 14.37’00”
119 55 SBARAGLI Kristian ITA DDD 14.38’00”
120 123 BETANCUR Carlos A. COL MOV 14.39’00”
121 35 KUNG Stefan G SUI BMC 14.40’00”
122 187 LOPEZ GARCIA David ESP SKY 14.41’00”
123 25 BONGIORNO Francesco Ma ITA BAR 14.42’00”
124 44 DOMBROWSKI Joseph Lloy G USA CPT 14.43’00”
125 195 MCCARTHY Jay G AUS TNK 14.44’00”
126 43 CLARKE Simon AUS CPT 14.45’00”
127 145 HOWSON Damien G AUS OGE 14.46’00”
128 107 NIEMIEC Przemyslaw POL LAM 14.47’00”
129 49 BROWN Nathan G USA CPT 14.48’00”
130 192 BOARO Manuele ITA TNK 14.49’00”
131 106 MORI Manuele ITA LAM 14.50’00”
132 67 TRENTIN Matteo ITA EQS 14.51’00”
133 177 TANKINK Bram NED TLJ 14.52’00”
134 147 PLAZA MOLINA Ruben ESP OGE 14.53’00”
135 172 BATTAGLIN Enrico ITA TLJ 14.54’00”
136 46 MOSER Moreno ITA CPT 14.55’00”
137 198 PETROV Evgeny RUS TNK 14.56’00”
138 126 ROJAS GIL Jose Joaquin ESP MOV 14.57’00”
139 12 AGNOLI Valerio ITA AST 14.58’00”
140 169 TCATEVITCH Alexey RUS KAT 14.59’00”
141 156 LUDVIGSSON Tobias G SWE TGA 15.00’00”
142 167 SILIN Egor RUS KAT 15.01’00”
143 17 MALACARNE Davide ITA AST 15.02’00”
144 197 ROVNY Ivan RUS TNK 15.03’00”
145 215 BUSATO Matteo ITA WIL 15.04’00”
146 157 PREIDLER Georg AUT TGA 15.05’00”
147 19 ZEITS Andrey KAZ AST 15.06’00”
148 54 KUDUS GHEBREMEDHIN Me G ERI DDD 15.07’00”
149 184 HENAO Sebastian G COL SKY 15.08’00”
150 196 POLJANSKI Pawel POL TNK 15.09’00”
151 101 CONTI Valerio G ITA LAM 15.10’00”
152 98 WYSS Marcel SUI IAM 15.11’00”
153 163 KOCHETKOV Pavel RUS KAT 15.12’00”
154 32 ATAPUMA Darwin COL BMC 15.13’00”
155 185 NIEVE Mikel ESP SKY 15.14’00”
156 4 DUPONT Hubert FRA ALM 15.15’00”
157 51 ANTON HERNANDEZ Igor ESP DDD 15.16’00”
158 63 DE LA CRUZ David ESP EQS 15.17’00”
159 188 ROCHE Nicholas IRL SKY 15.18’00”
160 42 CARDOSO Andre Fernando POR CPT 15.19’00”
161 129 VISCONTI Giovanni ITA MOV 15.20’00”
162 117 MONFORT Maxime BEL LTS 15.21’00”
163 68 VERONA Carlos G ESP EQS 15.22’00”
164 15 KANGERT Tanel EST AST 15.23’00”
165 45 FORMOLO Davide G ITA CPT 15.24’00”
166 201 HESJEDAL Ryder CAN TFS 15.25’00”
167 8 MONTAGUTI Matteo ITA ALM 15.26’00”
168 21 PIRAZZI Stefano ITA BAR 15.27’00”
169 18 SCARPONI Michele ITA AST 15.28’00”
170 168 TAARAMAE Rein EST KAT 15.29’00”
171 56 SIUTSOU Kanstantsin BLR DDD 15.30’00”
172 100 ULISSI Diego ITA LAM 15.31’00”
173 84 FIRSANOV Sergey RUS GAZ 15.34’00”
174 64 JUNGELS Bob G LUX EQS 15.37’00”
175 122 AMADOR Andrey CRC MOV 15.40’00”
176 14 FUGLSANG Jakob DEN AST 15.43’00”
177 151 DUMOULIN Tom NED TGA 15.46’00”
178 181 LANDA Mikel ESP SKY 15.49’00”
179 1 POZZOVIVO Domenico ITA ALM 15.52’00”
180 191 MAJKA Rafal POL TNK 15.55’00”
181 41 URAN URAN Rigoberto COL CPT 15.58’00”
182 141 CHAVES Esteban COL OGE 16.01’00”
183 11 NIBALI Vincenzo ITA AST 16.04’00”
184 121 VALVERDE Alejandro ESP MOV 16.07’00”
185 171 KRUIJSWIJK Steven NED TLJ 16.10’00”
186 161 ZAKARIN Ilnur RUS KAT 16.13’00”
187 62 BRAMBILLA Gianluca ITA EQS 16.16’00”