1 214 * GESBERT Elie TEAM FORTUNEO – OSCAROTEAM 15:15:00
2 204 MINNAARD Marco WANTY – GROUPE GOBERT 15:16:00
3 197 COLBRELLI Sonny BAHRAIN – MERIDA 15:17:00
4 184 BROWN Nathan CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYC. 15:18:00
5 177 QUEMENEUR Perrig DIRECT ENERGIE 15:19:00
6 164 LEEZER Thomas TEAM LOTTO NL – JUMBO 15:20:00
7 151 BOUHANNI Nacer COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 15:21:00
8 147 TEN DAM Laurens TEAM SUNWEB 15:22:00
9 139 WELLENS Tim LOTTO SOUDAL 15:23:00
10 122 HALLER Marco TEAM KATUSHA ALPECIN 15:24:00
11 119 SELIG Rüdiger BORA – HANSGROHE 15:25:00
12 106 SABATINI Fabio QUICK – STEP FLOORS 15:26:00
13 97 RENSHAW Mark TEAM DIMENSION DATA 15:27:00
14 84 HAYMAN Mathew ORICA – SCOTT 15:28:00
15 73 DELAGE Mickael FDJ 15:29:00
16 64 ÐURASEK Kristijan UAE TEAM EMIRATES 15:30:00
17 54 GRIVKO Andrey ASTANA PRO TEAM 15:31:00
18 49 WYSS Danilo BMC RACING TEAM 15:32:00
19 32 DE KORT Koen TREK – SEGAFREDO 15:33:00
20 26 ERVITI Imanol MOVISTAR TEAM 15:34:00
21 19 VUILLERMOZ Alexis AG2R LA MONDIALE 15:35:00
22 8 ROWE Luke TEAM SKY 15:36:00
23 219 VACHON Florian TEAM FORTUNEO – OSCARO 15:37:00
24 209 VANSPEYBROUCK Pieter WANTY – GROUPE GOBERT 15:38:00
25 193 BOLE Grega BAHRAIN – MERIDA 15:39:00
26 185 CLARKE Simon CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYC. 15:40:00
27 175 GENE Yohann DIRECT ENERGIE 15:41:00
28 163 * GROENEWEGEN Dylan TEAM LOTTO NL – JUMBO 15:42:00
29 153 EDET Nicolas COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 15:43:00
30 142 ARNDT Nikias TEAM SUNWEB 15:44:00
31 134 DE GENDT Thomas LOTTO SOUDAL 15:45:00
32 126 LAMMERTINK Maurits TEAM KATUSHA ALPECIN 15:46:00
33 113 * BUCHMANN Emanuel BORA – HANSGROHE 15:47:00
34 103 BRAMBILLA Gianluca QUICK – STEP FLOORS 15:48:00
35 98 THWAITES Scott TEAM DIMENSION DATA 15:49:00
36 82 ALBASINI Michael ORICA – SCOTT 15:50:00
37 76 * LE GAC Olivier FDJ 15:51:00
38 67 MORI Manuele UAE TEAM EMIRATES 15:52:00
39 59 ZEITS Andrey ASTANA PRO TEAM 15:53:00
40 43 DE MARCHI Alessandro BMC RACING TEAM 15:54:00
41 36 IRIZAR Markel TREK – SEGAFREDO 15:55:00
42 23 BENNATI Daniele MOVISTAR TEAM 15:56:00
43 13 DOMONT Axel AG2R LA MONDIALE 15:57:00
44 4 KNEES Christian TEAM SKY 15:58:00
45 215 HARDY Romain TEAM FORTUNEO – OSCARO 15:59:00
46 205 OFFREDO Yoann WANTY – GROUPE GOBERT 16:00:00
47 194 BOZIC Borut BAHRAIN – MERIDA 16:01:00
48 183 BEVIN Patrick CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYC. 16:02:00
49 172 * BOUDAT Thomas DIRECT ENERGIE 16:03:00
50 165 MARTENS Paul TEAM LOTTO NL – JUMBO 16:04:00
51 156 MATE Luis Angel COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 16:05:00
52 144 CURVERS Roy TEAM SUNWEB 16:06:00
53 133 * BENOOT Tiesj LOTTO SOUDAL 16:07:00
54 123 HOLLENSTEIN Reto TEAM KATUSHA ALPECIN 16:08:00
55 115 MAJKA Rafal BORA – HANSGROHE 16:09:00
56 109 VERMOTE Julien QUICK – STEP FLOORS 16:10:00
57 96 PAUWELS Serge TEAM DIMENSION DATA 16:11:00
58 87 KEUKELEIRE Jens ORICA – SCOTT 16:12:00
59 78 PINOT Thibaut FDJ 16:13:00
60 63 BONO Matteo UAE TEAM EMIRATES 16:14:00
61 52 CATALDO Dario ASTANA PRO TEAM 16:15:00
62 47 SCHÄR Michael BMC RACING TEAM 16:16:00
63 35 * GOGL Michael TREK – SEGAFREDO 16:17:00
64 24 BETANCUR Carlos MOVISTAR TEAM 16:18:00
65 16 GAUTIER Cyril AG2R LA MONDIALE 16:19:00
66 7 NIEVE Mikel TEAM SKY 16:20:00
67 218 SEPULVEDA Eduardo TEAM FORTUNEO – OSCARO 16:21:00
68 206 PASQUALON Andrea WANTY – GROUPE GOBERT 16:22:00
69 192 ARASHIRO Yukiya BAHRAIN – MERIDA 16:23:00
70 181 ROLLAND Pierre CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYC. 16:24:00
71 176 PETIT Adrien DIRECT ENERGIE 16:25:00
72 169 WAGNER Robert TEAM LOTTO NL – JUMBO 16:26:00
73 158 * SENECHAL Florian COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 16:27:00
74 149 TIMMER Albert TEAM SUNWEB 16:28:00
75 132 BAK Lars Ytting LOTTO SOUDAL 16:29:00
76 129 * ZABEL Rick TEAM KATUSHA ALPECIN 16:30:00
77 111 SAGAN Peter BORA – HANSGROHE 16:31:00
78 108 TRENTIN Matteo QUICK – STEP FLOORS 16:32:00
79 95 JANSE VAN RENSBURG Reinardt TEAM DIMENSION DATA 16:33:00
80 88 KREUZIGER Roman ORICA – SCOTT 16:34:00
81 74 GUARNIERI Jacopo FDJ 16:35:00
82 62 ATAPUMA Jhon Darwin UAE TEAM EMIRATES 16:36:00
83 56 * KOZHATAYEV Bakhtiyar ASTANA PRO TEAM 16:37:00
84 46 ROCHE Nicolas BMC RACING TEAM 16:38:00
85 39 ZUBELDIA Haimar TREK – SEGAFREDO 16:39:00
86 27 HERRADA Jesus MOVISTAR TEAM 16:40:00
87 15 GASTAUER Ben AG2R LA MONDIALE 16:41:00
88 3 KIRYIENKA Vasil TEAM SKY 16:42:00
89 217 PICHON Laurent TEAM FORTUNEO – OSCARO 16:43:00
90 202 BACKAERT Frederik WANTY – GROUPE GOBERT 16:44:00
91 199 MORENO Javier BAHRAIN – MERIDA 16:45:00
92 182 * BETTIOL Alberto CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYC. 16:46:00
93 179 TULIK Angelo DIRECT ENERGIE 16:47:00
94 167 * ROOSEN Timo TEAM LOTTO NL – JUMBO 16:48:00
95 159 SIMON Julien COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 16:49:00
96 146 SINKELDAM Ramon TEAM SUNWEB 16:50:00
97 137 ROELANDTS Jurgen LOTTO SOUDAL 16:51:00
98 124 KIŠERLOVSKI Robert TEAM KATUSHA ALPECIN 16:52:00
99 116 * MC CARTHY Jay BORA – HANSGROHE 16:53:00
100 102 BAUER Jack QUICK – STEP FLOORS 16:54:00
101 99 VENTER Jaco TEAM DIMENSION DATA 16:55:00
102 85 * HOWSON Damien ORICA – SCOTT 16:56:00
103 77 MOLARD Rudy FDJ 16:57:00
104 66 MARCATO Marco UAE TEAM EMIRATES 16:58:00
105 55 GRUZDEV Dmitriy ASTANA PRO TEAM 16:59:00
106 45 MOINARD Amael BMC RACING TEAM 17:00:00
107 33 DEGENKOLB John TREK – SEGAFREDO 17:01:00
108 22 AMADOR Andrey MOVISTAR TEAM 17:02:00
109 12 BAKELANTS Jan AG2R LA MONDIALE 17:03:00
110 5 KWIATKOWSKI Michal TEAM SKY 17:04:00
111 216 PERICHON Pierre Luc TEAM FORTUNEO – OSCARO 17:05:00
112 207 * SMITH Dion WANTY – GROUPE GOBERT 17:06:00
113 198 GRMAY Tsgabu BAHRAIN – MERIDA 17:07:00
114 187 TALANSKY Andrew CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYC. 17:08:00
115 171 VOECKLER Thomas DIRECT ENERGIE 17:09:00
116 161 GESINK Robert TEAM LOTTO NL – JUMBO 17:10:00
117 155 LEMOINE Cyril COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 17:11:00
118 148 * TEUNISSEN Mike TEAM SUNWEB 17:12:00
119 136 HANSEN Adam James LOTTO SOUDAL 17:13:00
120 127 MACHADO Tiago TEAM KATUSHA ALPECIN 17:14:00
121 117 POLJANSKI Pawel BORA – HANSGROHE 17:15:00
122 107 ŠTYBAR Zdenek QUICK – STEP FLOORS 17:16:00
123 94 EISEL Bernhard TEAM DIMENSION DATA 17:17:00
124 86 IMPEY Daryl ORICA – SCOTT 17:18:00
125 79 VICHOT Arthur FDJ 17:19:00
126 65 LAENGEN Vegard Stake UAE TEAM EMIRATES 17:20:00
127 58 * VALGREN Michael ASTANA PRO TEAM 17:21:00
128 42 CARUSO Damiano BMC RACING TEAM 17:22:00
129 38 PANTANO Jarlinson TREK – SEGAFREDO 17:23:00
130 25 CASTROVIEJO Jonathan MOVISTAR TEAM 17:24:00
131 14 FRANK Mathias AG2R LA MONDIALE 17:25:00
132 2 HENAO MONTOYA Sergio TEAM SKY 17:26:00
133 213 FEILLU Brice TEAM FORTUNEO – OSCARO 17:27:00
134 203 DEGAND Thomas WANTY – GROUPE GOBERT 17:28:00
135 196 CINK Ondrej BAHRAIN – MERIDA 17:29:00
136 189 * VAN BAARLE Dylan CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYC. 17:30:00
137 178 SICARD Romain DIRECT ENERGIE 17:31:00
138 162 BENNETT George TEAM LOTTO NL – JUMBO 17:32:00
139 157 NAVARRO Daniel COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 17:33:00
140 143 BARGUIL Warren TEAM SUNWEB 17:34:00
141 138 SIEBERG Marcel LOTTO SOUDAL 17:35:00
142 128 * POLITT Nils TEAM KATUSHA ALPECIN 17:36:00
143 118 SAGAN Juraj BORA – HANSGROHE 17:37:00
144 104 GILBERT Philippe QUICK – STEP FLOORS 17:38:00
145 91 CAVENDISH Mark TEAM DIMENSION DATA 17:39:00
146 89 * YATES Simon ORICA – SCOTT 17:40:00
147 72 CIMOLAI Davide FDJ 17:41:00
148 68 SWIFT Ben UAE TEAM EMIRATES 17:42:00
149 53 FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM 17:43:00
150 48 VAN AVERMAET Greg BMC RACING TEAM 17:44:00
151 34 FELLINE Fabio TREK – SEGAFREDO 17:45:00
152 28 * SÜTTERLIN Jasha MOVISTAR TEAM 17:46:00
153 11 BARDET Romain AG2R LA MONDIALE 17:47:00
154 9 THOMAS Geraint TEAM SKY 17:48:00
155 212 BOUET Maxime TEAM FORTUNEO – OSCARO 17:49:00
156 208 VAN KEIRSBULCK Guillaume WANTY – GROUPE GOBERT 17:50:00
157 195 BRAJKOVIC Janez BAHRAIN – MERIDA 17:51:00
158 188 URAN Rigoberto CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYC. 17:52:00
159 173 * CALMEJANE Lilian DIRECT ENERGIE 17:53:00
160 168 VAN EMDEN Jos TEAM LOTTO NL – JUMBO 17:54:00
161 152 CLAEYS Dimitri COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 17:55:00
162 145 GESCHKE Simon TEAM SUNWEB 17:56:00
163 135 GALLOPIN Tony LOTTO SOUDAL 17:57:00
164 125 KRISTOFF Alexander TEAM KATUSHA ALPECIN 17:58:00
165 114 BURGHARDT Marcus BORA – HANSGROHE 17:59:00
166 105 MARTIN Daniel QUICK – STEP FLOORS 18:00:00
167 92 BOASSON HAGEN Edvald TEAM DIMENSION DATA 18:01:00
168 81 CHAVES Esteban ORICA – SCOTT 18:02:00
169 75 KONOVALOVAS Ignatas FDJ 18:03:00
170 69 ULISSI Diego UAE TEAM EMIRATES 18:04:00
171 57 * LUTSENKO Alexey ASTANA PRO TEAM 18:05:00
172 41 PORTE Richie BMC RACING TEAM 18:06:00
173 37 MOLLEMA Bauke TREK – SEGAFREDO 18:07:00
174 29 VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM 18:08:00
175 18 NAESEN Oliver AG2R LA MONDIALE 18:09:00
176 6 LANDA Mikel TEAM SKY 18:10:00
177 211 * MCLAY Daniel TEAM FORTUNEO – OSCARO 18:11:00
178 201 * MARTIN Guillaume WANTY – GROUPE GOBERT 18:12:00
179 191 IZAGUIRRE INSAUSTI Ion BAHRAIN – MERIDA 18:13:00
180 186 PHINNEY Taylor CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYC. 18:14:00
181 174 CHAVANEL Sylvain DIRECT ENERGIE 18:15:00
182 166 ROGLIC Primož TEAM LOTTO NL – JUMBO 18:16:00
183 154 * LAPORTE Christophe COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 18:17:00
184 141 MATTHEWS Michael TEAM SUNWEB 18:18:00
185 131 GREIPEL André LOTTO SOUDAL 18:19:00
186 121 MARTIN Tony TEAM KATUSHA ALPECIN 18:20:00
187 112 BODNAR Maciej BORA – HANSGROHE 18:21:00
188 101 KITTEL Marcel QUICK – STEP FLOORS 18:22:00
189 93 CUMMINGS Stephen TEAM DIMENSION DATA 18:23:00
190 83 DURBRIDGE Luke ORICA – SCOTT 18:24:00
191 71 DEMARE Arnaud FDJ 18:25:00
192 61 * MEINTJES Louis UAE TEAM EMIRATES 18:26:00
193 51 ARU Fabio ASTANA PRO TEAM 18:27:00
194 44 * KÜNG Stefan BMC RACING TEAM 18:28:00
195 31 CONTADOR Alberto TREK – SEGAFREDO 18:29:00
196 21 QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM 18:30:00
197 17 * LATOUR Pierre Roger AG2R LA MONDIALE 18:31:00
198 1 FROOME Christopher TEAM SKY 18:32:00